موتور جست‌وجوی hoaxy:  راه‌حلی برای چک‌کردن اخبار دروغ از راست

موتور جست‌وجوی hoaxy: راه‌حلی برای چک‌کردن اخبار دروغ از راست

همزمان با گسترش انتشار اخبار جعلی در اینترنت که منجر به فریب افکار عمومی می شود، موتور جست‌وجویی موسوم به hoaxy راه اندازی شده که می تواند این موضوع را به کاربر اطلاع دهد.

به گزارش مهر، موتور جست‌وجوی یاد شده  همچنین سیر انتشار و گسترش اخبار جعلی و قلابی را در فضای مجازی به کاربر نشان می دهد.

کاربران برای استفاده از نسخه بتای این موتور جست‌وجوی اینترنتی می توانند به آدرس http://hoaxy.iuni.iu.edu/ مراجعه کنند. این موتور جستجو که فعالیت خود را از روز چهارشنبه هفته گذشته آغاز کرده توسط مرکز شبکه های پیچیده در دانشگاه ایندیانا راه اندازی شده و می تواند اخبار ۱۳۲۲ سایت مشهور را که معمولا اخبار جعلی تولید می کنند فهرست کند و به کاربران امکان دهد تا ببینند چگونه لینک دادن به اخبار جعلی یاد شده منجر به گسترش آنها در شبکه های اجتماعی می شود.

در ماه های اخیر حجم بالایی از اخبار جعلی و دروغین در اینترنت و به خصوص در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک منتشر شده اند و هیلاری کلینتون نامزد ناکام انتخابات ریاست جمهوری امریکا معتقد است علت شکست وی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور انتشار وسیع همین اخبار دروغین بر ضد وی بوده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *