باگ جدید آیفون

باگ جدید آیفون

ماه گذشته گزارشی منتشر شد که در از دستگیری نوجوانی خبر می‌داد که با اعمال یک باگ از طریق لینکی آلوده در توییتر، کاری کرده بود که گوشی‌های  آیفون به طور بی وقفه به صورت خودکار با ۹۱۱ تماس بگیرد.

  شیوه عملکرد این باگ رمز گشایی شد و مشخص شد این باگ بعد از کلیک کاربر به روی لینک آلوده فعال می شود و گوشی شخص را مجبور می کند تا با شماره‌ایی(مثلا ۹۱۱) به عنوان شماره پیش فرض بارها تماس بگیرد،در مرحله بعد، چندین برنامه را هم زمان اجرا می‌کند تا دستگاه از کنترل کاربر خارج شود، در این حالت کنسل کردن تماس تقریبا غیر ممکن است.

اگر یکی از این لینک‌های آلوده در پلت فرم پر کاربری مانند توییتر پخش شود، تماس های بی ‌شماری با ۹۱۱ برقرار خواهد شد و ممکن است صاحبان گوشی به دلیل برقراری تماس بی مورد با مرکز فوریت‌های اورزانسی حسابی به دردسر بیفتند و با جریمه شوند.دقیقا همین اتفاق اخیرا در ایالت آریزونای امریکا اتفاق افتاد، که بعد از تحقیقات روشن شد یک نوجوان مسئول توضیع این باگ بوده است. طبق گزارش پلیس ، دفتر محلی موارد اورژانسی ۹۱۱ ، طی چند دقیقا با هزاران تماس تلفنی روبرو شد، تا حدی که  دیگر مقامات کالیفرنیا و تگزاس را نیز درگیر کرد.

شرکت اپل مدت‌ها پیش، بعد از انتشار IOS3 ، این باگ را تعمیر کرد، اما این تعمیر صرفا محدود به مرورگر Safari   میشد و شامل شبه مرورگرهایی ( که به آنها WebView گفته می شود) مانند توییتر و لینکدین نبود.

محققی که فعال شدن دوباره با این باگ را گزارش کرد، Collin Mulliner، می‌گوید که جزئیات این باگ را به اپل گزارش کرد و امیدوار بود که این شرکت خیلی سریع مشکل را برطرف کند، مولنیر حتی اعلام کرد که این باگ ممکن است توسط یک شخص منتشر شده باشد. ” ممکن است شخصی این لینک آلوده را به روی گوشی قربانی خود بفرستد و شماره خودرا به عنوان شماره پیش فرض قرار دهد و از این طریق، شماره قربانی خود را به دست آورد.”

اپل فعلا برای این مشکل راه حلی ارئه نکرده است ولی از آنجایی که این باگ دردسرساز، می تواند از  لحاظ امنیتی بسیار خطرناک باشد، بهتر است سریع تر چاره‌ایی بیاندیشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *